Lucknow, Uttar Pradesh
GST No. 09APIPA8176L1ZE
Call 08043812984 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Slipper Cutting |
| Operation Mode | Automatic |
| Production Capacity | 200–300 pairs/hr |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Machine Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 2 kW |
| Suitable Material | Hawai Sheet |
| Cutting Method | Hydraulic |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 190 Kg |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Phase Type | Single Phase |
| Max Sheet Thickness | 30 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity (Tonnage) | 15 Ton |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Machine Style | Bearing Press |
| Production Capacity | approx 400 pair |
| Motor Power (HP) | .5 HP |
| Power Consumption | zero |
| Weight | 55 kilogram |
| Max Stitch Length | 2@3 feet |
| Packaging Type | open |
| Included Accessories | Strap Inserting Tool, Grinder, Printing Board, Dies, Drill |
| Number of Dies | 10 |
| Machine Weight | 45 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Slipper Cutting |
| Operation Mode | Automatic |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Machine Material | Mild Steel |
| Production Capacity | 200–300 pairs/hr |
| Suitable Material | Hawai Sheet |
| Cutting Method | Hydraulic |
| Power Consumption | 2 kW |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Phase Type | Single Phase |
| Max Sheet Thickness | 30 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Sealing Length | 36 inch (900 mm) |
| Sealing Type | PCS |
| Sealing Width | 12 mm |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Machine Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Sealing Line Type | Single Line |
| Phase | MANAUAL |
| Surface Finishing | Polished |
| Weight | 30 kg |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece