Lucknow, Uttar Pradesh
GST No. 09APIPA8176L1ZE
Call 08043812984 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | evq crocs |
| Operation Mode | Automatic |
| Production Capacity | 2000 |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Machine Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 5 kilowatt |
| Suitable Material | EVA |
| Cutting Method | Hydraulic |
| Weight | 2600 kilogram |
| Max Stitch Length | 6 feet |
| Packaging Type | open packing |
| Phase Type | Single Phase |
| Max Sheet Thickness | 20 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Material | PVC |
| Color | Purple |
| Usage/Application | Footwear |
| Design/Pattern | Plain |
| Size | 7 inch |
| Is It Flexible | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Color | White |
| Usage/Application | Footwear |
| Design/Pattern | Plain |
| Size | 7 inch |
| Is It Flexible | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | PVC |
| Gender | male/female |
| Country of Origin | Made in India |
| 1 kilograms per darzan | Size 6@9 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Dozen
| Strap Material | PVC |
| Gender | Women |
| Design | Plain |
| Hardness | Soft |
| Material | pvc |
| Shoe/Sandal Type | Hawai silipper |
| Usage/Application | Slipper |
| Finish | Glossy |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Bundle |
| Usage | Daily wear |
| Strap Style | V strap |
| It Is Flexible | Yes |
Our firm is ranked amongst the reputed names in the market for offering an extensive range of Pink Hawai Chappal Strap. Besides, we present this series to our clients at nominal prices.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Dozen
| Material | PVC |
| Color | Red |
| Usage/Application | Footwear |
| Gender | Male |
| Pattern | Plain |
| Size/Dimension | 8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of quality products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Dozen
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Blue |
| Style | Antique |
| Thickness | 5 mm |
| Gender | Female |
| Pattern | Plain |
| Size/Dimension | 8 inch |
PVC
Established in the year of 2018, A S Enterprises is one of the leading manufacturer, wholesaler and trader of Rubber Sole Sheet, Slipper Strap, EVA Sheet etc.
View Complete details
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Plain |
| Style | Modern |
| Size/Dimension | 7 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 pair
| Application | Hawai chappal |
| Strap Style | V strap |
| Size | Free size |
| Color | Black |
| Design | Striped |
| Usage/Application | Footwear |
| Pattern | DOUBEL COLOR |
| Finish | Glossy |
| Hardness | Soft |
| Packaging Type | Pair poly bag |
| Usage | Daily wear |
| Size/Dimension | ALL SIZE AVILABEL |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Rubber |
| Strap Material | PVC |
Additional Information:
View Complete details
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Green |
| Thickness | 7 mm |
| Gender | Female |
| Pattern | Plain |
| Size/Dimension | 9 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Thickness | 3 mm |
| Gender | Female |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Gender | Female |
| Pattern | Plain |
| Size/Dimension | 8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Leather |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Ladies |
| Pattern | Plain |
| Size/Dimension | 5 inch |
| Style | Modern |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25 Dozen
| Application | Hawai chappal |
| Material | PVC |
| PVC Grade | Soft PVC |
| Strap Style | V strap |
| Size | Free size |
| Color | Purple |
| Design | Plain |
| Usage/Application | Footwear |
| Hardness | Soft |
| Finish | Glossy |
| Usage | Daily wear |
| Gender | Male |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Material | PVC |
| Size | 6 to 9 |
| Usage/Application | Sleeper |
| It Is Flexible | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Red and Blue |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | PVC |
| Color | Bule |
| Shape | V |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Dozen
| Application | Hawai chappal |
| Material | PVC |
| PVC Grade | Soft PVC |
| Strap Style | V strap |
| Size | Kids |
| Design | Plain |
| Hardness | Soft |
| Style | yes |
| Packaging Type | Pair poly bag |
| Shape | V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Material | PVC |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25 Dozen
| Material | PVC |
| Style | yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Very soft good quality | Size 6 to 9 |
Soft and very good quality
Rubber-soled shoes are suitable for all surfaces and for use during all seasons. When walking on wet pavement, rugged roads, or snow-covered streets, rubber soles provide incredible traction. Rubber-soled shoes are flexible, making them incredibly comfortable when worn
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 pair
| Material | PVC |
| Shoe/Sandal Type | floter hawaaii |
| Brand | bxr |
| Feature | laides femail silipper |
| Gender | femail |
| Packaging Type | bundel |
| Pattern | v shape |
| Size/Dimension | 5 @ 8 |
Very soft and good quality
Established in the year of 2018, A S Enterprises is one of the leading manufacturer, wholesaler and trader of Rubber Sole Sheet, Slipper Strap, EVA Sheet etc.
View Complete details
| Material | PVC |
| Size | 6 to 9 |
| Usage/Application | Gents floter strap |
| It Is Flexible | very flexible |
| Design/Pattern | Hawaii silipper strap |
| Pack Type | dozen |
| Slipper Type | floter |
View Complete details
| Material | PVC |
| Shoe/Sandal Type | siliiper |
| Brand | shape |
| Feature | floter |
| Gender | femail |
| Packaging Type | dozen |
| Size/Dimension | 5@8 |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Color | Purple |
| Pattern | Plain |
| Usage | Slipper |
| It Is Flexible | Yes |
Owing to the vast acquaintance, our firm is competent to present Ladies Hawai Chappal Strap. Our customers can avail this product as per their requirements.
View Complete details
| Material | PVC |
| Color | Black |
| Design/Pattern | Plain |
| Size | 5 inch |
| Is It Flexible | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Blue |
| Style | Modern |
| Thickness | 2 mm |
| Gender | Female |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Red |
| Style | Modern |
| Thickness | 2 mm |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 pair
| Strap Material | PVC |
| Material | Rubber |
| Gender | Unisex |
| Size | 32@52 |
| Color | Multi color |
| Design | Three color |
| Hardness | Hard |
| Design/Pattern | desgin |
| It Is Flexible | Yes |
| Usage/Application | Sleeper |
| Finish | Embossed |
| Packaging Type | Gunny bag |
| Usage | Daily wear |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of quality products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
View Complete details
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Thickness | 8 mm |
| Gender | Female |
| Pattern | Plain |
| Size/Dimension | 7 inch |
View Complete details
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Multiple Color |
| Style | Modern |
| Thickness | 7 mm |
| Gender | Female |
| Pattern | Plain |
| Size/Dimension | 6 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | PVC |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Thickness | 6 mm |
| Gender | Female |
| Pattern | Plain |
| Size/Dimension | 8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Size | 12 inch |
| Usage/Application | Sleeper |
| It Is Flexible | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Size | 11 inch |
| Usage/Application | Sleeper |
| It Is Flexible | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Size | 11 inch |
| Usage/Application | Sleeper |
| It Is Flexible | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Size | 7 inch |
| Usage/Application | Sleeper |
| It Is Flexible | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Slipper |
| Pattern | Plain |
| It Is Flexible | Yes |
| Waterproof | Yes |
Our presented range of Rubber Hawai Chappal Strapis broadly employed in the market for their durable nature. Due to their top features, these are enormously demanded in the market.
View Complete details