Lucknow, Uttar Pradesh
GST No. 09APIPA8176L1ZE
Call 08043812984 90% Response Rate
Send Enquiry
| Material Type | RUBEER |
| Usage/Application | Making Slippers |
| Material | Rubber |
| Thickness | 20 mm |
| Shape | SHEET |
| Hardness | 60 shore a |
| Density | 150 kg/m3 |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Shape | SHEET |
| Usage/Application | Making Slippers |
| Supply Form | Sheet |
| Material | Rubber |
| Brand | Supreme |
| Hardness | 40-50 shore a |
| Thickness | 20 mm |
| Color | Black |
| 6.5 kilograms | 34@50 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Thickness | 18 mm |
| Size | 36@54 |
| Density | 0.25 g/cm³ |
| Usage/Application | Slipper Sole Making |
| Hardness | 55 Shore C |
| Sheet Size | 36@54 |
| Application | Slipper Sole |
| Color | ANY COLOR AVILABEL |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Shape | SHEET |
| Usage/Application | Footwear |
| Supply Form | Sheet |
| Material | Rubber |
| Brand | Supreme |
| Hardness | 60-65 shore a |
| Color | Red |
| Thickness | 18 mm |
| 36@54 | 15 mm |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 100 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Color | Green |
View Complete details
| Thickness | 10 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Blue |
| Size | 8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size | 36 X 54 |
| Material Type | RUBBER |
| Material | Rubber |
| Shape | SHEET |
| Hardness | 65 shore a |
| Thickness | 20 mm |
View Complete details
| Thickness | 20 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Red |
| Size | 9 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Sheet
| Thickness | 8 mm |
| Material | EVA Foam |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Size | 7 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Auqalite quality
Established in the year of 2018, A S Enterprises is one of the leading manufacturer, wholesaler and trader of Rubber Sole Sheet, Slipper Strap, EVA Sheet etc.
View Complete details
| Thickness | 2 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Blue |
| Size | 9 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Thickness | 3 mm |
| 6.5 kilograms | 18 mm |
View Complete details
| Thickness | 4 mm |
| Material | EVA |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Black |
| Size | 8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 3 mm |
| Material | EVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Size | 8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 8 mm |
| Material | EVA |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Black |
| Size | 11 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 3 mm |
| Material | EVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Size | 8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 10 mm |
| Material | EVA Foam |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Size | 7 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 8 mm |
| Material | EVA Foam |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Size | 7 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 3 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Red |
| Size | 9 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 10 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Blue |
| Size | 9 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 20 mm |
| Material | EVA Foam |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Red |
| Size | 6 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 20 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Red |
| Size | 12 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Size | 35@52 |
| Usage/Application | Footwear |
| Material | Rubber |
| Hardness | 40-50 shore a |
| Thickness | 16 mm |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Thickness | 15 mm |
| Density | 0.25 g/cm³ |
| Hardness | 55 Shore C |
| Applications | Slippers |
| Usage/Application | Foot wear |
| Sheet Size | 36@54 |
| Application | Slipper Sole |
| Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
Additional Information:
View Complete details
| Thickness | 2 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Red |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 2 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 60 mm |
| Applications | Insoles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Material | PVC |
| Size | 8 inch |
| Usage/Application | Sleeper |
| It Is Flexible | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Size | 7 inch |
| Usage/Application | Sleeper |
| It Is Flexible | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Size | 8 inch |
| Usage/Application | Sleeper |
| It Is Flexible | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Size | 8 inch |
| Usage/Application | Sleeper |
| It Is Flexible | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Black and Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details