Lucknow, Uttar Pradesh
GST No. 09APIPA8176L1ZE
Call 08043812984 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Thickness | 15 MM |
| Density | 0.25 g/cm³ |
| Hardness | 35 Shore C |
| Material | EVA also available in Rubber |
| Usage/Application | For Making Slippers |
| Sheet Size | 32@48 |
| Color | Red |
| Application | Slipper Sole |
| Country of Origin | India |
| Pattern | Plain |
| Size | Available in 36X52 |
Leveraging on our skilled and qualified professionals, we are actively involved in offering a trendy range of Red EVA Slipper Sole Sheet to our valuable customers at pocket-friendly prices.
Additional Information:
View Complete details
| Thickness | 40 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 4 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Red |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 3 mm |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
| Finish | Polished |
View Complete details
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Thickness | 1 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Shape | Square |
| Material | EVA also available in Rubber |
| Supply Form | Sheet |
| Usage/Application | For Making Slippers |
| Brand | Aqua premium |
| Color | Grey |
| Thickness | 15 mm |
| Pattern | Plain |
| Size | Available in 36X52, 38X60, 30X40 inch |
Our presented series of Grey EVA Sole Sheet is enormously demanded in the market for their long-lasting nature and superior finish.
View Complete details
| Thickness | 15 mm |
| Applications | Insoles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 16 mm |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Red blue green yellow orange |
| Size | 40/58 |
| Brand | Maha Hawaii |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | For Making Slippers |
| Material | EVA also available in Rubber |
| Size | Available in 36X52, 38X60, 30X40 inch |
| Pattern | Plain |
| Shape | Rectangular |
View Complete details