Lucknow, Uttar Pradesh
GST No. 09APIPA8176L1ZE
Call 08043812984 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Slipper Cutting |
| Operation Mode | Manual |
| Production Capacity | 300 pair per day |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Suitable Material | Hawai Sheet |
| Cutting Method | Hand Press |
| Power Consumption | 000 |
| Max Sheet Thickness | 20 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Cutting Type | Clicking Press |
| Capacity | 1500 |
| Operation Mode | Pneumatic |
| Press Capacity | 15–25 ton |
| Type of Machine | Sole Cutting Machine |
| Power Consumption | 2 kw |
| Suitable Material | RUBBER SOLE SHEET |
| Table Size | 600×1200 mm |
| Weight | 380 kilograms |
| Phase Type | Single Phase |
| Cutting Thickness | 20 mm |
| Production Capacity | 2000 pcs/day |
| Country of Origin | Made in India |
Hawaii sole cutting machine
Established in the year of 2018, A S Enterprises is one of the leading manufacturer, wholesaler and trader of Rubber Sole Sheet, Slipper Strap, EVA Sheet etc.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Cutting Type | Clicking Press |
| Capacity | 300/Day |
| Operation Mode | Manual |
| Press Capacity | 10–15 ton |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Suitable Material | Rubber Sheet |
| Table Size | 500×1000 mm |
| Power Consumption | 000 |
| Weight | 35 Kg |
| Stroke Adjustment | Manual |
| Die Type | Steel Rule Die |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Yellow |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Cutting Type | Clicking Press |
| Capacity | 1500 |
| Operation Mode | Pneumatic |
| Press Capacity | 15–25 ton |
| Type of Machine | Sole Cutting Machine |
| Suitable Material | Rubber Sheet |
| Table Size | 600×1200 mm |
| Power Consumption | 1–2 kW |
| Weight | 350 Kg |
| Phase Type | Single Phase |
| Stroke Adjustment | Manual |
| Die Type | Steel Rule Die |
| Cutting Control | Foot Pedal |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Green |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
View Complete details