Lucknow, Uttar Pradesh
GST No. 09APIPA8176L1ZE
Call 08043812984 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Sheet
| Thickness | 20 mm |
| Density | 0.40 g/cm³ |
| Hardness | 60 Shore C |
| Applications | Slippers |
| Usage/Application | Foot wear |
| Sheet Size | 34@50 INCH |
| Application | Slipper Sole |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | RUBBER |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Sheet
| Usage/Application | Footwear |
| Material | Rubber |
| Supply Form | Sheet |
| Thickness | 16 mm |
| Brand | Supreme |
| Hardness | 40-50 shore a |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Material | Rubber |
| Size | 32@48 |
| Shape | SHEET |
| Usage/Application | Making Slippers |
| Supply Form | Sheet |
| Thickness | 18 mm |
| Brand | Supreme |
| Hardness | 40-50 shore a |
| Surface Treatment | Embossed |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Thickness | 5 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 8 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 10 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Printed |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Shape | SHEET |
| Usage/Application | Slipper Sole Making |
| Supply Form | Sheet |
| Material | Rubber |
| Brand | Supreme |
| Hardness | 40-50 shore a |
| Thickness | 18 mm |
| Color | MULTI COLOR |
| Surface Treatment | Textured |
| 18 mm aqualite quality sheet | 34@50 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Material Type | SHEET |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Slipper Sole Making |
| Size | 34@48 |
| Thickness | 18 mm |
| Shape | SHEET |
| Brand | Relaxo |
| Hardness | 55 shore a |
| Color | Blue |
| Application Type | Hawai Chappal Sole |
| 6.5 kg | 20 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Size | 35@ 52 |
| Material Type | rubber |
| Usage/Application | Slipper Sole Making |
| Material | Rubber |
| Shape | sheet |
| Brand | plain printing sheet hawaii |
| Thickness | 18 mm |
| Hardness | 55 shore a |
| Application Type | Hawai Chappal Sole |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Material | Rubber |
| Shape | sheet |
| Supply Form | Sheet |
| Brand | Supreme |
| Hardness | 60-65 shore a |
| Thickness | 18 mm |
very good quality and best product of footwear very comfortable
Additional Information:
View Complete details
| Thickness | 10 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Red |
| Size | 32@50 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Sheet
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Footwear |
| Material | EVA Foam |
| Size | 7 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Color | Green |
View Complete details
| Thickness | 10 mm |
| Applications | Insoles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 80 mm |
| Applications | Sandals |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 8 mm |
| Material | EVA |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Black |
| Size | 7 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 32@50 |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Making Slippers |
| Color | Red |
| Size | 8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size | 35@52 |
| Shape | sheet |
| Usage/Application | Making Slippers |
| Supply Form | Sheet |
| Material | Rubber |
| Thickness | 18 mm |
| Brand | Supreme |
| Hardness | 60-65 shore a |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Piece
| Slipper Type | Hawai |
| Outsole Thickness | 18 mm |
| Heel Height | 20 mm |
| Color | Multi Color |
| Pattern | hawaii siliiper |
| Accessory Type | sheet |
| Length | 34@50 |
| Model Name/Number | lether desgin |
| Packaging Type | bundel |
| Sole Material | EVA |
| Material | Rubber |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Piece
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Foot |
| Color | Red |
| Target | Full Body |
| Brand | Hawaii slipper |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of quality products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details