Lucknow, Uttar Pradesh
GST No. 09APIPA8176L1ZE
Call 08043812984 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Shape | SHEET |
| Usage/Application | Slipper Sole Making |
| Supply Form | Sheet |
| Material | Rubber |
| Brand | Supreme |
| Hardness | 40-50 shore a |
| Thickness | 5 mm |
| Color | Black |
| Surface Treatment | Plain |
| 7 kilograms | 35@52 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Sheet
Product Brochure
| Material | Rubber |
| Shape | sheet |
| Supply Form | Sheet |
| Brand | Supreme |
| Hardness | 40-50 shore a |
| Thickness | 18 mm |
Very good quality and very nice product durability 6 months gaurentee for silipperk
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Sheet
| Thickness | 15 mm |
| Density | 0.35 g/cm³ |
| Usage/Application | Making Slippers |
| Hardness | 55 Shore C |
| Applications | Slippers |
| Sheet Size | 35@52 |
| Application | Slipper Sole |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | India |
| 5 kilograms | 34@52 |
Additional Information:
View Complete details
| Thickness | 18 mm |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Size | 32@48 |
| Brand | Premium |
View Complete details
| Thickness | 18 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Red |
| Size | 9 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 15 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 15 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details
| Thickness | 16 mm |
| 5.5 kilograms | 35 inch by 52 inch |
View Complete details
| Thickness | 16 mm |
| Usage/Application | Footwear |
| Material | EVA |
| Size | 32@50 |
View Complete details
| Thickness | 18 mm |
| Usage/Application | Slipper Sole Making |
| Color | Red |
| Material | Rubber |
| Size | 32@50 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 4 mm |
| Material | EVA Foam |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Black |
| Size | 7 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 8 mm |
| Material | EVA Foam |
| Usage/Application | Footwear |
| Color | Blue |
| Size | 7 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 16mm |
| Usage/Application | Slipper Sole Making |
| Color | Blue |
| Material | Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Thickness | 4 mm |
| Applications | Shoe Soles |
| Color | Green |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
View Complete details
| Thickness | 10 mm |
| Applications | Insoles |
| Color | Green |
| Usage/Application | Foot wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EVA |
View Complete details