Lucknow, Uttar Pradesh
GST No. 09APIPA8176L1ZE
Call 08043812984 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Slipper Cutting |
| Operation Mode | Manual |
| Production Capacity | 500 Pairs/Day |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Suitable Material | Hawai Sheet |
| Cutting Method | Hand Press |
| Power Consumption | 0 |
| Weight | 38 Kg |
| Max Sheet Thickness | 20 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Blue |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Cutting Type | Manual Press |
| Capacity | 300/Day |
| Operation Mode | Manual |
| Press Capacity | 10–15 ton |
| Type of Machine | Sole Cutting Machine |
| Suitable Material | Rubber Sheet |
| Table Size | 500×1000 mm |
| Power Consumption | 000 |
| Weight | 35 Kg |
| Stroke Adjustment | Manual |
| Die Type | Steel Rule Die |
| Cutting Control | Hand Button |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 65 kg |
| Color | Yellow |
| Material | Mild Steel |
We are engaged in offering a wide range of quality products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Piece
| Machine Type | Slipper Cutting |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Production Capacity | 1500 Pairs/Day |
| Type of Machine | Chappal Making Machine |
| Power Consumption | 2 kW |
| Suitable Material | MILD STEEL |
| Cutting Method | Mechanical |
| Weight | 350 KG |
| Phase Type | Single Phase |
| Max Sheet Thickness | 20 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Additional Information:
View Complete details